ANGORA İLAÇLAMA VE DEZENFEKSİYON

Tesbit Böceği

TESBİH BÖCEĞİ

Tesbih böceği olarak adlandırılsalar da bunlar gerçekte böcek değillerdir. Bu tür karada yaşayan kabuklulardandır. Türkiye’de genel olarak görülen iki türü vardır. Bunlar Porcellio laevis ve P. scaber'dir.

DIŞ GÖRÜNÜMÜ

Tesbih böcekleri düz, oval canlılardır. Boyları yaklaşık 1 cm'dir. Vücutları birkaç bölümden oluşur. Yedi çift ayakları ve iki çift antenleri vardır. Tesbih böceklerinin kuyruğa benzer iki adet uzantısı vardır.

TESBİH BÖCEĞİ DAVRANIŞI, BESLENMESİ VE ALIŞKANLIKLARI

Tesbih böcekleri vücutlarında su tutamadıkları için yaşamlarının büyük çoğunluğunu nemli ortamlarda geçirirler. Dış mekânlarda ağaç kütüğü, kaya, saksı ve çöp kutularının altına gizlenirler. Tesbih böcekleri organik artıkları ve çürüyen bitkileri yiyerek beslenirler. Bu nedenle ekili alanlardaki kuru otların altında sıklıkla görülürler. Nemin muhafaza edilmesi için genellikle geceleri hareket ederler.

Tesbih böcekleri evlerin içerisine zemin seviyesindeki kapılardan ve pencerelerden girerler. Kayar cam kapılar evlere girdikleri yerlerin başında gelmektedir. Ev sahipleri, tespih böcekleri ile evlerin nemli ve rutubetli alanları ile bodrum katlarında karşılaşır. Tesbih böcekleri evin tüm alanlarında dolaşabilir. Garaj ve depo bölümlerinde de sıklıkla görülmektedir. Tesbih böcekleri için evin çoğu alanı fazlasıyla nemsiz bir ortam olduğundan iç mekâna girdikten bir süre sonra ölürler.

 DİĞER BİLGİLER

Tesbih böcekleri ile mücadelede en etkin yol saklandıkları yerlerin temizlenmesidir. Saklanabilecekleri nemli ortam olmadığında tespih böcekleri uzaklaşacak veya ölecektir. Bu konuda ev sahiplerinin yapabileceği birkaç basit işlem vardır: Yakacak odun ve kütükler evlerden uzağa taşınmalı ve yerden yüksekte muhafaza edilmelidir. 

 Tesbih böceklerinin saklanmak için kullanabileceği ağaç kütüğü, tahta ve taşlar uzaklaştırılmalıdır. Kuru yaprak yığınları temizlenmeli ve kesilen çimler atılmalıdır. Yağmur oluklarının tıkalı olmadığı ve drenajın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği kontrol edilmelidir. Ekili alanlardaki kuru otların temizlenmesi gereklidir. Evlerin civarındaki kuru ot ve yapraklardan arındırılmış bir bölge bırakılmalıdır. Bu bölge 15 ila 30 cm genişliğinde olmalıdır. Böylelikle tesbih böceklerinin ve diğer zararlıların yuvalanması engellenebilir. Evlerin yakınında nemli ve gölge bir ortam yaratıyorlarsa ağaç dallarının ve bodur ağaçların budanması gerekebilir. 

 Dış kapıların düzgün şekilde kapatıldığından emin olunmalıdır. Pencere yalıtım bantları ve kapı altı süpürgelikleri onarılmalı ve kötü durumda olanlar değiştirilmelidir Döşeme altı boşlukları tesbih böceklerinin içeriye girmesine engel olacak şekilde kapatılmalıdır. Ancak döşeme altındaki havalandırma deliklerinin hava sirkülasyonunu sağladığından emin olunmalıdır.

Tuğla evlerde oturanlar, tesbih böceklerinin evin içerisine girmesinin engellemek için dren deliklerinin küçük plastik perdelerle kapatmayı tercih ediyorlar.  Su yalıtımı, bodrum katlarındaki duvarlarda rutubeti azaltabilir. Hangi ürünlerin önerildiğini görmek için ev eşyaları satan mağaza danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Kimi durumlarda bodrum katlarındaki rutubetin azaltılması için nem giderici cihazların kullanılması da etkili olabilir.

Tesbit Böceği 7/24 Hizmetlerimiz

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ