ANGORA İLAÇLAMA VE DEZENFEKSİYON

Oryantal Hamamböeceği (Karafatma)

ORYANTAL HAMAMBÖCEĞİ(KARAFATMA)

Latince Adı Blatta orientalis

DIŞ GÖRÜNÜM

 Parlak koyu kırmızı-kahverengi renginde olan oryantal hamam böcekleri, genellikle kapı altlarından, buldukları açık deliklerden hatta kablolardan, borulardan, açık su yollarından ya da kanalizasyondan binalara giren istilacı haşerelerdir. Ergin hamam böcekleri çok farklı bir görünüme sahiptirler. Ergin erkek oryantal hamam böceklerinin boyu sadece 25 mm’dir ve karınlarının bazı bölgelerini açıkta bırakan; gövdelerinin dörtte üçü uzunluğunda kanatları vardır. Ergin dişi oryantal hamam böceği ise 32 mm boyundadır ve erkeğinde farklı olarak kanatları yoktur ve sadece gövdelerinin ilk bir kaç kısmını kaplayan geniş kanat oyuklarına sahiptirler. Ne dişi ne de erkek oryantal hamam böceği uçabilirler.

DAVRANIŞI, BESLENME VE ALIŞKANLIKLARI

Esasen açık havada yaşayan bir böcek türü olup, oryantal hamam böcekleri doğal ortamlarda canlı kalmaya uygundurlar. Açık hava olan çoğu oryantal hamam böceği nüfusu, bahçe düzenlemelerinde malçların altında, yaprak yığınlarının içinde, taşların altında ve açık havadaki molozlarda bulunurlar. Eğer erişim sağlayabilirlerse sundurmaların altındaki ve duvardaki boşluklarda ve alt döşeme boşluklarında da yaşarlar. Oryantal hamam böcekleri, büyük şehirlerde rögarlarda ve kanalizasyonlarda oldukça sık görülebilirler.

Oryantal hamam böcekleri, yiyecek kaynağı olarak çöpleri, pislikleri ve çürümekte olan maddeleri tercih etmeleriyle bilinirler. Bu cins hamam böcekleri için su çok önemlidir ve yiyecek olmadan bir ay kadar bir süre yaşayabildikleri halde, su olmadan en fazla iki hafta canlı kalabilirler.

ÜREME

Ortalama olarak ergin erkek oryantal hamam böceği 110 ile 160 gün arasında, ve dişisi ise 35 ile 180 gün arasında yaşar. Bu süre içerisinde dişi hamam böceği ortalama olarak her birinin içinde 16 yumurtanın bulunduğu sekiz yumurta kesesi, üretebilir. Yumurta keselerini ürettikten 30 gün kadar sonra dişi, keseyi yumurtalar çatlayıncaya kadar güvende olacakları bir yere bırakır. Oryantal hamam böceklerinin gelişim süresi mevsimlere doğrudan bağlıdır. Sıcak aylarda, yumurtalardan ergin böceğe ulaşma süresi 200 gün kadar kısa bir süre sürebilir. Ama kış aylarında ya da geç sonbaharda, havalar soğuduğunda bir oryantal hamam böceğinin yumurtadan erginliğe geçişi 800 güne kadar sürebilir.

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ İSTİLASININ BELİRTİLERİ

GÖRÜLMELERİ

Daha sıcak aylarda,oryantal hamam böceklerini dışarıda bahçe düzenlemelerinde, nemli oyuklarda gruplaşmış olarak ve hatta geceleri rögarlardan ve kanalizasyon ızgaralarından kaçışarak çıkarken görmek mümkündür. Genellikle geceleri aktif olurlar ve gündüzleri nemli, karanlık, rahatsız edilmeyecekleri odalarda geçirirler.

YUMURTA KAPSÜLLERİ

Oryantal hamam böceklerinin yumurta kapsülleri, koyu kahverengi ya da kırmızımsı bir renkte olurlar ve 8 ile 10 mm arasında bir uzunluktadırlar. Her bir yumurta kesesinde ortalama 16 yumurta vardır ve dişiler tarafından üretildikten 30 saat sonra güvenli bir yere bırakılırlar.

 KOKU

Oryantal hamam böceklerinin bolca bulunduğu yerlerde küflü bir koku hissedilebilir. Bu koku, böceklerin kendi aralarında haberleşmek için salgıladıkları kimyasallar sonucu ortaya çıkar.

Oryantal hamam böcekleri, ishale ve yiyecek zehirlenmesine yol açabilecek mikropları yayarlar ve bıraktıkları hamam böceği dışkıları alerjik reaksiyonlara ya da astım krizlerine yol açabilir. Eğer bir Doğu hamam böceği istilası söz konusuysa, ANGORA İLAÇLAMA’ya başvurun.

Oryantal Hamamböeceği (Karafatma) 7/24 Hizmetlerimiz

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ