ANGORA İLAÇLAMA VE DEZENFEKSİYON

Ev Faresi

EV FARESİ

Latince Adı Mus musculus

GÖRÜNÜMÜ

 Fındık fareleri açık kahverengi veya gri ile siyah arası renkte kısa tüylerle kaplı olup, göbek kısımları daha açık renktedir. Kulaklarında ve kuyruğunda da vücudundakinden daha az olmak kaydıyla, tüy bulunmaktadır. Yetişkin fareler 12-30 gram arası ağırlıkta olup, burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm’e kadar büyüklüğe ulaşabilirler. Dışkıları çubuk şeklinde ve her iki tarafı sivri uçludur.

DAVRANIŞ, BESLENME ŞEKLİ VE ALIŞKANLIKLARI

Normalde, fındık fareleri yuvalarını çiftlik alanlarında, otlu ve ağaçlık alanlarda karanlık ve doğal şartlara karşı korunaklı ve hazır besin kaynaklarına yakın mesafede olan yerlerde yaparlar.

Çok meraklı bir tabiata sahip olan fındık faresi gününü mıntıkasında dolaşarak geçirip yeni veya anormal şeyleri araştırır. Fındık faresi, beslenmesinde, eğer varsa, tohum ve fındığı tercih eder ama, aslında bu fırsatçı hayvan bulduğu her şeyi yemektedir. Fare ilaçlama da kullanılan yemler çok çekici olmasına rağmen fındık faresi zaman zaman yem çekingenliği gösterir.

Dışarıdaki sıcaklık düşmeye başladığı zaman, kış uykusuna yatmadıkları için, fındık fareleri yaşamak için daha sıcak yerler aramaya başlar. Çoğu kez, etrafa yayılan yiyecek kokusu ve sıcaklığın etkisiyle, fındık fareleri binalara girebilmek için, kablo hatları, boru ağızları ve kapı altı boşlukları gibi her türlü girişten faydalanırlar.

 ÜREME

 Fındık faresi çok hızlı üremesiyle bilinmektedir. Dişi bir fındık faresi, her bir doğumda ortalama altı yavru olmak üzere her yıl sekize kadar doğum yapabilmektedir. 21 günlük hamilelik sonrası, bu fındık faresi yavruları tüysüz, gözleri kapalı ve tümüyle annelerine bağımlı olarak doğarlar. Yaklaşık 21 günde ergin fareler sütten kesilip çevrelerini keşfetmek için yuvalarından uzakta kısa gezintiler yapmaya başlayabilir. Farelerin çoğu yaklaşık 35 günlükken cinsel olgunluğa ulaşır ve altı haftalık olduklarında çiftleşmeye başlar.

FINDIK FARESİ İSTİLASININ BELİRTİLERİ

 Gözle Görülmeler Genellikle akşamları hareket halinde olsalar da, fındık farelerini gündüz vakti de evinizde dolaşırken görmeniz mümkündür. Bu hayvanlar sıklıkla duvarların etrafında koştururken ya da normalde sakin olan saklanma yerlerinden kaçarken görülürler.

 DIŞKILAR

 Nerede fare varsa orada dışkı vardır. Bu küçük topaklara hayvanların ziyaret ettiği veya dolaştığı her yerde rastlanılması olağandır. Yaklaşık 3 ila 6 mm uzunluğunda olan bu dışkılar uçları sivri çubuk şeklinde olabilir.

İnsanlar fındık farelerinin dışkılarını, Amerikan hamam böceklerinkiyle karıştırabilmektedir. Genel olarak boyutları ve görünümleri benzer olsa da farenin dışkısında farenin kendisini kaşıması nedeniyle tüy olabilir. Bunun yanı sıra böcek dışkısının uçları sivri olmayıp genellikle kenarlardan aşağı doğru dökülen kabartılar bulunur. 

AYAK İZLERİ

Fareler çevrelerini kolaçan ettikçe, arkalarından sık sık yüzeyler üzerinde ayak izleri ya da başka izler bırakırlar. Dört parmaklı ön ayakları ve beş parmaklı arka ayak izlerinin meydana getirdiği farklı iz şekli oradan bir farenin geçtiğine dair çok açık bir işarettir.

KEMİRME/ÇİĞNEME

Fındık fareleri çok farklı çeşitte maddeleri çiğneyebilmeleriyle bilinirler. Çoğu kez, talaş ve yeni çer çöp birikintileri ilk hasar göstergesidir. Diş ve ısırık işaretleri ayrıca, sık sık gidilen yerlerin kenarlarında, cisimlerin köşelerinde veya bir bölgenin içine doğru oluşturulmuş oyuklarla fark edilebilir.

OYUKLAR/TÜNELLER

Fındık fareleri, izolasyon ve diğer yumuşak malzemeler gibi karanlık ve korunaklı bir ortam sağlayan malzemeler içinde yuva yapmaya meyillidir. Bu yuvalar genelde toz ve örümcek ağı barındırmayan ama belki dışkı pisliklerinin olabildiği oyuklar ve tünellerle karakterize edilir.

SESLER

Akşam saatleri boyunca, özellikle etraf karanlığa ve sessizliğe büründüğünde, bu küçük hayvanların duvarları kemirip, eşeleyerek, tavanların etrafında koşuşturarak ve muhtemelen cıyaklayarak çıkardıkları sesler sıklıkla duyulabilir.

KOKU

 Fındık faresinin idrarı diğer kemirgenlerle iletişiminde önemli bir rol oynar. Çoğu kez, kemirgenler dişileri kendine çekmek veya diğer erkekleri uzaklaştırmak için bir bölgeyi işaretlerler. Geniş bir kemirgen popülasyonunun bulunduğu veya uzun bir süre bulunmuş olduğu bir alanda farklı bir koku fark edilebilir.

FINDIK FARESİ İLE MÜCADELEYE YÖNELİK İPUÇLARI

Farelerin evlere girmesini önlemek için, bir kalem kapağından daha büyük tüm çatlaklar, yarıklar, delikler ve açıklıkların çimento veya karışım bileşikleriyle kapatılması gerekir. Farelerin kemirebilmeleri nedeniyle bu deliklerin ağaç malzemelerle kapatılması tavsiye edilmemektedir.

Temizliğin de haşere yayılması üzerinde bir etkisi vardır. Kullanım sonrası tabakların hemen yıkandığından emin olun. Yiyecekler sızdırmaz kapaklı cam ya da metal kutularda saklanmalıdır. Fareler sularının çoğunu çöplükteki yiyeceklerden elde ederler ve masaüstü ve yerlerde kırıntı ve parça bırakılmamalıdır.

Bir ev zaten istila edildiyse önleyici yöntemlerin etkisiz olduğu görülmüştür. En etkili fare ile mücadele yöntemleri, eğitimli uzmanlarca yürütülmüş olanlardır.

Ev Faresi 7/24 Hizmetlerimiz

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ